Pro Patria Łukawica

Tworzyć Kulturę jest wielka Sztuką. Mieć jej świadomość to Wielkie Bogactwo Wystawa Fotografii, Malarstwa

Amazonia - To Twój Las

25.V - 1.VI. 2014 Stary Dwór Żabieniec.
Od 25 maja do 1 czerwca 2014r. w Starym Dworze Żabieńcu można było zobaczyć Wystawę poświęconą Lasom Amazonii, Przyrodzie i jej powiązaniom z tworzoną przez Człowieka Kulturą.

Wydarzenie stworzone zostało wspólnym wysiłkiem Artystów z Polski i Ukrainy, a patronatów Wystawie Udzieliła Ambasada Ekwadoru w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Centrum Kultury i Informacji przy Ambasadzie Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

Swoje prace zaprezentowali Sylwester Zacheja, Krzysztof Łabanowski, Jolanta Pachowska, Stanisław Turowski, Aleksander Franko, Gleb Franko, Światosław Franko, Liubka Bilyk, Andrzej Górski, Jolanta Bojanowska-Kunkel, Jolanta Mórawska, Barbara Kazubek, Piotr Grodzicki, Jarosław Wyłódzki, Adam Sztokinier, Adam Raciborski.

24 maja 2014r. odbył się uroczysty wernisaż. Wystawę otworzył Gospodarz Starego Dworu Żabieńca, w krótkim przemówieniu przybliżając zgromadzonym ideę jaka przyświecała w trakcie tworzenia wydarzenia. Po jego wystąpieniu głoś zabrał Honorowy Gość j.e. Ambasador Ekwadoru w Rzeczypolitej Polskiej Pan Fabian Valdivieso. Nawiązując do tytułu Wystawy wyjaśnił dlaczego tak wielką wagę powinniśmy przykładać do problemów amazońskich lasów i jak wielki jest ich wpływ na kształtwanie się naszego ekosystemu. Na koniec Gości przywitał Kurator Wystawy Pan Piotr Grabarski, dziękując zgromadzonym za przybycie opowiedział o tym dlaczego Las jest naszym wspólnym dobrem, dlaczego tak istotnym dla nas powinna być dbałość o bogactwo jakim są Polskie Lasy.

Miłym akcentem otwarcia było wręczenie pamiątkowych prezentów j.e. Ambasadorowi Ekwadoru. Obrazu autorstwa Malarki Pani Jolanty Bojanowskiej Kunkel przedstawiającego Dworek, w którym żył Chopin w Żelazowej Woli, wykonananego z brązu odlewu dłoni Fryderyka Chopina autorstwa Piotra Grodzickiego i Synów oraz pamiątkowej skrzynki wyselekcjonowanych specjalnie na tą okazję win wysokiej jakości z upamiętniającą ten dzień dedykacją, którą przygotowali Członkowie Klubu Wine&Life z Brukseli.

Honorowym Gościem wystawy była również Pani Konsul Erica Martillo Narnajo z Ambasady Ekwadoru w Rzeczypospolitej Polskiej.

Po oficjalnym rozpoczęciu i wspólnym pamiątkowym zdjęciu, zgromadzeni Goście mogli przy kieliszku wina podziwiać zebrane specjalnie na tą okazję prace. Zobaczyć można było między innymi fotografie z wyprawy do Amazonii Panów Sylwestra Zacheji i Krzysztofa Łabanowskiego, prace malarskie portretujące mieszkańców amazońskich lasów autorstwa Malarki Jolanty Pachowskiej, akwarele i obrazy olejne Artystów z Ukrainy Aleksandra Franko, Gleba Franko, Światosława Franko i Liubki Bilyk, zdjęcia wykonane w 150cioletniej technice mokrego kolodionu autorstwa Andrzeja Górskiego, obrazy olejne, których motywem przewodnim była natura Malarki Jolanty Bojanowskiej Kunkel, fotografie przedstawiające bogactwo występujących w Polsce gatunków ptaków autorstwa Stanisława Turowskiego, prace fotograficzne Adama Raciborskiego i Adama Sztokiniera.

Wystawa zakończyła się w weekend 1.VI. 2014 roku.

W imieniu Artystów i Organizatorów Serdecznie Dziękujemy za pomoc w organizacji wydarzenia naszym Przyjaciołom i Znajomym , Członkom Klubu Wine&Life z Brukseli oraz Piekarni Krzosek.