Pro Patria Łukawica

Wystawa fotograficzna Andrzeja Górskiego

Wystawa będzie podsumowaniem prac fotograficznych nad projektem o powstaniu styczniowym, która włączy się w białostockie obchody 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Otwarcie: 25 stycznia 2013 o godzinie 17 w Muzeum Wojska, w Białymstoku. Część zewnętrzna w formie wydruków wielkoformatowych będzie otwarta 22 stycznia o godz. 12, na placu przed Muzeum Wojska.
Projekt "Powstanie Styczniowe - fotografie na kolodionie" stanowi rekonstrukcję fotograficzną miejsc i czasu historycznych wydarzeń  z lat 1863 - 1864.
Złożyły się nań zdjęcia wykonane podczas współczesnych rekonstrukcji bitew, pejzaże z miejsc w których stacjonowały wojska powstańcze, oraz zdjęcia przedstawiające miejsca pochówku żołnierzy. Projekt otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Fotografie zostały  wykonane w technice mokrego kolodionu - w historycznym procesie używanym w latach 1850-1880. W tej nowatorskiej dla XIX wieku technologii szklana płyta była preparowana przed każdą ekspozycją poprzez naniesienie kolodionowej emulsji, by jeszcze jako mokra, zostać naświetloną i wywołaną.  Wymagało to używania przez fotografa znajdującej się w pobliżu ciemni. Warunki wojny partyzanckiej utrudniły polskim fotografom dołączenie do oddziałów powstańczych wraz z ciężkim ekwipunkiem (co spowodowało, że autentyczne fotografie tego czasu to zdjęcia portretowe wykonane w atelier), choć fotografie z okresu amerykańskiej wojny secesyjnej pokazują, że wojenny reportaż w mokrym kolodionie był wykonalny.